Końcem stycznia 2018 r. Rada Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zorganizowała zawody sportowe w Nordic Walking. Wiadomo, że przebieg większości imprez sportowych, wyłączając jedynie te rozgrywane w hali, jest uzależniony od pogody. Niekorzystna aura może bezlitośnie pokrzyżować plany organizatorów. Zdarza się to często podczas zawodów w skokach narciarskich, rajdów samochodowych, czy też regat żeglarskich. Takie widmo zawisło nad naszymi II Mistrzostwami Polski w biegach narciarskich.

Uczestnicy zawodów na starcie. Rejviz 2018

Brak śniegu definitywnie wykluczył tę konkurencję. Jednak lekarze weterynarii, jako przywykli do pokonywania niespodziewanych przeszkód, poradzili sobie z tym problemem – organizując mistrzostwa w Nordic Walking. W sumie konkurencja dość podobna do narciarstwa klasycznego, wykorzystywana przecież przez zawodowych narciarzy biegowych podczas letnich treningów do podtrzymywania formy i sprawności fizycznej. Metoda treningu została wymyślona w Finlandii na początku ubiegłego wieku. W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające Nordic Walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują wszystkie mięśnie ciała. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Kijki do Nordic Walking są zdecydowanie krótsze, ale konstrukcja rękojeści jest identyczna, jak w biegowych kijkach narciarskich – różniąca się zdecydowanie od kijów trekkingowych. Podczas marszu spala się więcej o 20 – 40 % energii niż przy normalnym chodzeniu, rozwija się siła i wytrzymałość ramion, odciążone są stawy kolan i bioder.

Rozgrzewka przed zawodami. Rejviz 2018

W zawodach rozgrywanych 27 stycznia 2018 r. na płaskowyżu Rejviz w Republice Czeskiej wzięło udział 30 zawodników, przybyłych z odległych miejsc i zdecydowanych na sportową walkę o Mistrzostwo Polski. Niespodzianką dla zawodników było zaproszenie Mistrzyni Świata w Nordic Walking Pani Marzeny Spychały z Białej. Mistrzyni przeprowadziła profesjonalną rozgrzewkę, przekazała podstawowe zasady techniki Nordic Walking. Po kilkunastu minutach wyruszyliśmy na trasę zawodów poprowadzoną przez oznakowaną pętlę R1 o długości 4,5 km.

Start w kategorii Junior. Rejviz 2018

Na początku zawodów przez 200 metrów ścigali się najmłodsi, dopingowani przez seniorów. Podziwialiśmy zapał i nieukrywaną chęć zwycięstwa. Dało to nam dodatkowy doping na trasie. Mimo mgły, nie pogubiliśmy się na rozległej polanie i wszyscy dotarli do mety. Mistrzem Polski został Kol. Zbyszek Wysiecki z Prudnika, jego żona Wiesława zwyciężyła w kategorii Pań. W kategorii Gości nie miała sobie równych Marzena Spychała, któż inny miałby wygrać, jak nie Mistrzyni Świata. Na uroczystej ceremonii wręczenia pucharów, certyfikatów i okolicznościowych medali, którą zorganizowaliśmy w Pensjonacie Férovka, byli nie tylko zawodnicy, ale również kibice naszych zawodów. Organizacji mistrzostw podjęła się Kol. Magdalena Kruk-Kuchcińska, której za zaangażowanie w logistyce zawodów należą się gorące podziękowania. Podziękowania składamy również Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej za dofinansowanie tej sportowej imprezy. Z niecierpliwością czekamy kolejnej zimy, za nadzieją na rozegranie zawodów w narciarstwie klasycznym, już teraz zapraszając na trasy biegowe Zlatohorskiej vrchoviny. Dla zachęty zapraszamy na fotorelację z zawodów zamieszczoną na fanpage’u Izby opolskiej.