Bogusław Sałek

zmarł 30 maja 2019 r.

urodził się 4 maja 1924 r. w Niwkach, na ziemi będzińskiej, syn Wojciecha i Anny z Sobczaków. Po ukończeniu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, należącego w tym czasie do Uniwersytetu Wrocławskiego, 5 maja 1952 r. rozpoczyna pracę jako kierownik PZLZ Głogówek, potem pracował na tym samym stanowisku w Korfantowie i Opolu. Od 1961 r. pracował jako starszy inspektor epizootiolog w biurze Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, a od 1976 r. jako Kierownik Ośrodka Zwalczania Zaraźliwych Chorób Zwierzęcych Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii w Opolu. Odszedł na emeryturę 28 grudnia 1989 r. Był rzetelnym, energicznym i zaangażowanym epizootiologiem, pełnym zapału i wiedzy. To dzięki m.in. jego staraniom Opolszczyzna została szybko uwolniona o groźnych chorób takich, jak gruźlica, bruceloza i białaczka bydła. Rozległa i ugruntowana wiedza weterynaryjna pozwalała na sprawne działanie, była też przekazywana młodszym kolegom.

W czasie II wojny światowej, brał czynny udział w ruchu oporu, walcząc z Niemcami od grudnia 1942 r. do stycznia 1945 r. Za swoją działalność kombatancką został wyróżniony w 1945 r. Medalem Zwycięstwa i Wolności a w 1968 r. otrzymał Krzyż Partyzancki. Był członkiem zwyczajnym Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Za swoją aktywność zawodową otrzymał wiele odznaczeń. Był Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski, zdobył Złoty Krzyż Zasługi, odznaczenie Zasłużony Pracownik Rolnictwa, Zasłużony Opolszczyźnie, otrzymał odznaczenie za wzorową pracę w służbie weterynaryjnej. A w 2016 r. za tworzenie etosu lekarza weterynarii otrzymał medal Św. Rocha z Montpellier nadany przez Kapitułę Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

mw.