W dniach 23-24.09.2017 Opolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna zorganizowała I Puchar Polski Lekarzy Weterynarii w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody, który odbyły się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich GOSiR w Zakrzowie. Współorganizatorem zawodów był Ludowy Klub Jeździecki  "LEWADA", któremu przewodniczy Pan Andrzej Sałacki. Zawody Jeździeckie obok Konferencji Naukowej Choroby nowotworowe ludzi i zwierząt były elementem Święta Weterynarii Opolskiej – trzydniowej imprezy organizowanej przez Opolską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną.

Na zawody zgłosiło się 20 zawodniczek, które wystartowały w ujeżdżeniu  oraz w skokach przez przeszkody. W piątek po przyjeździe ekip z całej Polski nastąpiła odprawa techniczna, poczęstunek od Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz integracyjne riders-party. W sobotę zawody oficjalnie  otwarł Prezes Opolskiej Izby Pan Marek Wisła, życząc zawodniczkom czystej  rywalizacji oraz sukcesów sportowych. Ujeżdżenie było pierwszą konkurencją sobotnich zmagań. Wystartowało 15 zawodniczek jadąc program WKKW C1* z 2009 r.

Sędzią zawodów był Pan Łukasz Dziarmaga, który posiada krajowe uprawnienia w obu konkurencjach. Przejazdy  pozwoliły wyłonić ścisłą czołówkę 4 zawodniczek , które mogły powalczyć w niedzielę o podium (Malwina Słowikowska, Agata Kamionka- Flak, Barbara Maj oraz Beata Majchrzak). Po przebudowie z czworoboku na parcour, który ustawił sędzia zawodów oraz pan Jacek Kowerski (sędzia i zawodnik WKKW) nastąpiły zmagania skokowe. Na 10 przejazdów 8 zawodniczek pokonało parcour bezbłędnie, co zapowiadało już wielkie emocje na niedzielny finał.

W sobotni wieczór wszystkie ekipy udały się na Święto Weterynarii Opolskiej, gdzie nakarmione i napojone tańczyły do późnych godzin nocnych.

W niedzielę zawody rozpoczęły się konkursem skoków.  Trudny parkur finałowy Pucharu pokonało bezbłędnie 6 par, które weszły do rozgrywki. Rozgrywkę ponownie utrudniono technicznie i podniesiono do  wysokości do 110cm. Bezbłędnie pokonały ją  4 pary, z czego po dwóch dniach  najlepsza była Katarzyna Wojtysiak na Arabesce z Izby Dolnośląskiej. II miejsce na podium zajęła Magdalena Żółkiewicz-Fiuk na koniu Lancer Son z Izby Kujawsko- Pomorskiej Izby, a  III miejsce przegrywając tylko ułamkami sekund zajęła Katarzyna Koprowska na koniu Banga reprezentująca  Izbę Warszawską.

Finał ujeżdżenia  okazał się równie emocjonujący, gdyż będąca na drugim miejscu po półfinale   Agata Kamionka -Flak  wyprzedziła w konkursie finałowym Malwinę Słowikowską, zwyciężczynię półfinału. Barbara Maj trzecia po półfinale utrzymała  podium. Ostatecznie I Puchar Polski Lekarzy Weterynarii w ujeżdżeniu wygrała Agata Kamionka-Flak z Izby Warszawskiej na Desert Rose z dorobkiem 145,652 % po dwóch dniach. II miejsce na podium zajęła Malwina Słowikowska na koniu Samenco z Izby Dolnośląskiej z wynikiem 144, 347 %. III miejsce na podium wywalczyła Barbara Maj z Izby Opolskiej z dorobkiem 137,391% na koniu Divers.

Uroczyste zakończenie Zawodów Jeździeckich - pozostałe zdjęcia i filmy są dostępne na funpage'u OIL-W.

Dekoracji zwycięzców dokonali:  Marek Wisła (prezes Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej ), Andrzej Sałacki (prezes LKJ  "LEWADA"), Łukasz Dziarmaga (sędzia zawodów), Sebastian Konwant (w-ce prezes OIL-W),  Karol Treffon (w-ce prezes OIL-W), Urszula Pękala-Duda (sekretarz Rady OIL-W) oraz sponsorzy Ryszard Przybyszewski ( Zoetis Polska) i  Tomasz Nowakowski (Farmwet).

Sponsorami nagród dla skoczków był SKOTAN S.A., NTB Tomasz Ochab oraz Zoetis Polska. Natomiast nagrody dla dresażystów ufundowały firmy SKOTAN S.A., POLnet, VetAgro i Wetos-Farma.

Wśród zawodniczek i ekip zostały rozdane także nagrody dodatkowe ufundowane przez Firmę Obiegły- Mirosław Obiegły w kategoriach:

-"najbardziej wszechstronna zawodniczka " startująca w obu konkurencjach na jednym koniu, którą zdobyła Dorota Zalewska z Warszawskiej izby startująca na koniu Balaton

-"najweselszemu teamowi zawodnik-luzak ", którą wygrała zawodniczka Marzena Skowron z Warszawskiej Izby wraz ze swoim mężem, który był jej luzakiem

-"największy pechowiec zawodów" , którym okazała się Jadwiga Chojnacka z Wielkopolskiej Izby, której wypożyczone wierzchowce nie przyniosły niestety szczęścia.

Firma Farmwet  ufundowała nagrodę dodatkową Fair Play, którą otrzymała ekipa z Wielkopolski - zawodniczka Beata Majchrzak oraz jej trener Jacek Kowerski za pomoc w organizacji konkursu skoków.

Wszystkie konie otrzymały flot's a wszystkie zawodniczki otrzymały pamiątkowe statuetki oraz  upominki od sponsorów.

Atmosfera na zawodach była doskonała – czysta, sportowa rywalizacja połączona z nowymi znajomościami dały świetne połączenie. Weterynaryjnym żartom, koleżeńskiej wymianie opinii lekarskich oraz tańcom nie było końca. Sprzyjały temu doskonałe warunki Ośrodka Przygotowań Olimpijskich oraz świetna organizacja ze strony LKJ Lewada. Zawodniczki wyjeżdzając  zapowiedziały się na II  Puchar Lekarzy Weterynarii, który jest planowany w przyszłym roku.

Wszystkim organizatorom, kibicom, sponsorom oraz licznie przybyłym zawodniczkom dziękujemy.

Do zobaczenia na II Pucharze, mam nadzieję, w jeszcze większym gronie.